Swedish Lorry Parts har nöjet att meddela att Kenneth Toll Johansson har utsetts till ny verkställande direktör (CEO). Kenneth har varit en del av vår styrelse sedan sommaren 2023 och har aktivt deltagit i olika projekt inom företaget.
Med en bakgrund som aktieanalytiker har Kenneth följt transport- och verkstadsindustrin i över 25 år, med särskilt fokus på svenska fordons- och anläggningsmaskinbolag. Denna omfattande erfarenhet gör honom väl lämpad att leda SLP och navigera företaget genom branschens utmaningar och möjligheter.
"SLP är ett välskött företag med en stark företagskultur och högkvalitativa produkter som våra kunder efterfrågar," säger Kenneth. "Vi har en utmärkt position för att växa och stärka vår närvaro på de globala marknaderna. Nycklarna till vår framgång är lyhördhet gentemot våra kunder, lagarbete och att aldrig kompromissa med kvaliteten på våra produkter."
Vi ser fram emot att tillsammans med Kenneth fortsätta vår spännande utveckling och välkomnar honom varmt till sin nya roll.